Kiedy trenować? Plusy, minusy pory dnia ...

11 sie 2021

Zaczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną musicie zastanowić się jak wpisać ją w swój plan dnia aby systematycznie realizować dzien po dniu. Na pewno nie raz zastawialiście czy wybrać wcześniejszą pobudkę i wykonać poranny trening, czy też lepiej zostawić go sobie na popołudnie lub wieczór? 
Warto więc przeanalizować swój rytm dnia, tryb pracy oraz codzienne obowiązki, a także czas na regenerację, oraz to jakim typem osobowości jesteśmy, czy raczej ranne z nas ptaszki czy typowe sowy.
PORANNY TRENING - plusy i minusy
Ćwiczenia wykonywane wcześnie rano dodają energii, potrafią doskonale nastroić na cały dzień i nie musimy już przejmować się nad tym czy wieczorem znajdę czas na trening.
Poranna aktywność sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ w nocy organizm zużywa glikogen, który zgromadził z posiłków, więc poranny wysiłek zmusza organizm, by pobrał energię z zmagazynowanej tkanki tłuszczowej jak również znacznie przyśpiesza metabolizm , chroniąc tym samamym organizm przed zbędnym magazynowaniem tłuszczów, a także stymulując go do szybszego i skutecznego spalania kalorii.
Minusem takiego wyboru jest niestety zwiększone ryzyko kontuzji. Po przespanej całej nocy mięśnie i stawy są zastane, a więc brak odpowiedniej rozgrzewki może być fatalny w skutkach.
Ale czy można ćwiczenia można wykonywać na czczo? Ćwiczenia na pusty żołądek są dość kontrowersyjne zwłaszcza, gdy są zbyt intensywne lub trwają za długo. Nie jest to zatem dobry moment na ćwiczenia nastawione stricte na osiągi siłowe. Jeśli zatem interesują nas treningi oporowe charakteryzujące się duża intensywnośćią, przy dośc zacnej objętości treningowej, mając oczywiście taką mozliwośc, może należałoby rozważyć trening w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Jeśli zależy nam tylko na lekkim rozbudzeniu organizmu (ok.30-minutowa sesja) to trening na czczo pozwoli Ci spalić dużo więcej kalori. Nie zapominając, że po skończeniu treningu należy zjeść wysokobiałkowy posiłek. Poranny trening da się wydłużyć poprzedzając go lekkim śniadaniem -możemy wtedy więcej, a ćwiczenia mogą być bardziej wymagające. Pro tip: znając swoją krzywą insulinową i glukozową jesteśmy w stanie dośc precyzyjnie określic w jakim momencie po posiłku, trening da nam najlepsze efekty po kątem spalania tk. tłuszczowej.
A CO Z TRENINGIEM WIECZORNYM?
Według badań naukowych szczyt wytrzymałości przypada na godziny 16:00-19:00. Po całym dniu aktywności nasze ciało jest rozgrzane i rozruszane dzięki czemu ćwiczenia wykonujemy sprawniej i efektywniej. Jest to najlepszy moment na treningi wytrzymałościowe i siłowe rozbudowujące masę mięśniową. Ponieważ niski poziom kortyzolu pozwala na szybką odbudowę i wzrost mięśni.
Wieczorne treningi są doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia i stresu po całym dniu pracy, jesteśmy bardziej odprężeni dzięki czemu poprawia się jakość snu. Zasad minimum wysiłku, maksimum efektu znjaduje to doskonałe odzwierciedlenie. Zbyt duże zmęczenie może powodować trudności z zasypianiem, zbyt pózna pora treningu i związane z nim pobudzenie, może nam również nieco utrudnić zasypianie. Minusem popołudniowych treningów może być zmęczenie po całym dniu walki z rutyna dnia codzennego, ale przy odrobinie porządnej motywacji i samozaparcia nie jest to, nie do przeskoczenia 
 
Bez względu na to, którą porę wybierzemy na trening i tak kluczem do sukcesu jest systematyczność! To regularność treningowa przynosi największe efekty, niezależnie czy chcemy schudnąć, poprawić kondycję czy zbudować masę mięśniową. Kluczem do sukcesu jest powtarzalnośc i wynikjąca z niej adpatacja organizmu...wiec pomijając porę dnia, najważniejsze jest aby po prostu robić swoje, a treningi zacząc traktować jako nieodłaczny element naszego zdrowego stylu życia. 

Chcesz dobrać idealną dietę?

Ostatnie wspisy z kategorii Blog

GROUND FORCE METHOD jak narazie lvl.1 ;)
GROUND FORCE METHOD jak narazie lvl.1 ;)

Ostatnie dwa weekendy spędziliśmy na wdrażaniu się w...

Maski treningowe. Działa, nie działa, jeśli nawet to jak?
Maski treningowe. Działa, nie działa, jeśli nawet to jak?

Trening w warunkach hipoksji, innymi słowy – n...

Pamięć mięśniowa. Powrót do formy po przerwie.
Pamięć mięśniowa. Powrót do formy po przerwie.

„Pamięć mięśniowa, czyli powrót do form...

Jak działamy?

Jak działamy?

Jak działamy?

1. Konsultacje

Konsultacje z trenerem i fizjoterapeutą. Razem ustalamy cel i środki, jakimi go osiągniemy.

2. Plan

Tworzymy dla Ciebie indywidualnie dobrany plan treningowy oraz żywieniowy.

3. Trening

Rozpoczynasz trening według wcześniejszych, dokładnie rozpisanych ustaleń.

4. Kontrola

Na każdym etapie kontrolujemy Twoje postępy, byś mógł osiągnąć jak najlepsze rezultaty

Dlaczego my?

Doświadczony zespół

Doświadczony zespół

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu uzupełniamy się wiedzą. Nasze wcześniejsze doświadczenia zawodowe sprawiły, że wypracowaliśmy optymalną ścieżkę pracy z Klientami. Trener personalny, dietetyk, rehabilitant - cały zespół do Twojej dyspozycji!

zobacz nasz zespół
Kompleksowa obsługa

Kompleksowa obsługa

Charakteryzuje nas holistyczne podejście do każdego zagadnienia by wykorzystać maksimum możliwości. Dzięki wdrożeniu szerokiej wiedzy, technik treningowych i narzędzi pracy z wielu różnych dziedzin możemy kompleksowo zadbać o realizację Twoich celów treningowych.

sprawdź co zyskasz
Gwarantowany efekt

Gwarantowany efekt

Zadbamy o to, by nasza wspólna praca oraz zaangażowanie zaowocowały efektami, które przewyższą Twoje początkowe oczekiwania. Zrealizujemy cele w sposób efektywny, ale przede wszystkim bezpieczny dla Twojego organizmu. 

zobacz opinie naszych klientów