Pamięć mięśniowa. Powrót do formy po przerwie.

19 sie 2021

„Pamięć mięśniowa, czyli powrót do formy po przerwie – co dzieje się z naszym ciałem?”

Gdzie drwa rąbia, wióry lecą...Nie ważne jak jesteśmy dobrze przygotowani, zawsze coś może pójśc nie tak. A może w końcu chcemy odpocząc i po porstu nie robić nic. Właśnie jestem na etapie, gdzie kocyk i podusia byłby moim najlepszym przyjacielem. Ale całkiem niedawno właśnie coś poszło nie tak i miałem cześciowy urlop od założeń na ten rok...so...hmmm f**k , powakacjowane xD. Każdy z nas był zmuszony do przerwania regularnych treningów z powodu choroby, urlopu czy przewlekłej kontuzji. I I tu jak w podczas ogładania obrad sejmu, wkrada się w srca zainteresowanych strach, zwiątpienie i niepewność przyszłości ...utrata formy i ciężko wypracowanej sylwetki. Czy to będę Ja? Nahhhh. Just Chill.

Pamięc mieśniowa, wtf is that ? Wujek google i jedziemy. Umiejętnośc organizmu do szybszego powrotu do formy niż budowanie jej od podstaw. Za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego ,a zarazem powtarzalnego w przeszłośći: przysiadów, „machania sztangą”, skakania, przewrotów, szybkiego i długotrwałego poedałowania lub wiosłowania tworzymy przy okazji mapę, schemat, dzięki któremu nawet długa przerwa nie powoduje, ze zapominamy jak to się robi.

Jak to działa ?

Jak zawsze mówię moim podopiecznym organizm to sprytna bestia, i naprawdę ma w ekhem poważaniu, co my chcemy, ile wydaliśmy na żarcie, suple czy trenera. Jemu ma być łatwiej lub łatwo. Egocentryzm stosowany lvl. Expert! W praktyce po ponad 2 tygodniach odpoczynku , zaczyna son of a gun pozbywać się ciężko wypracowanejmasy mięśniowej. Why? Ekonomia, wydatek energetyczny związany z posiadaniem i utrzymaniem mięsa, jest większy niż wydatek związany z utrzymaniem masy tłuszczowej. A skoro mięsko nie jest używane, to czy tak naprawdę potrzebne? Na te chwilę nie więc ...idzie sygnał drop it... Ten sam mechanizm i przwrotna logika uzywana jest podczas długotrwałych sesji cardio...gdzie to głównie układ oddechowy i krwionośny odgrywa główna rolę, a dodotakowe obciązenie w postaci okazałych mięśni, nie jest w ogóle potrzebne heh :]. Więc co tam się tak naprawdę dzieje? Mięsień zbudowany jest z określonej liczby włókien, której nie jesteśmy w stanie zwiększyć ani zmniejszyć. Rozrost mięśnia polega na powiększaniu się komórek mięśniowych (hipertrofia mięśniowa), ale także poprzez zwiększenie ilości tych komórek (hiperplazja mięśniowa). Za przyrost masy mięśniowej odpowiedzialny jest również współczynnik jąder komórkowych w stosunku do wielkości komórki- każda komórka może posiadać więcej niż jedno jądro . Podczas treningu powstaje więcej jąder (hiperplazja). W TELEGRAFICZNYN SKRÓCIE BO JUŻ PRZYNUDZAM. Przyczyną dość szybkiego powrotu do poprzedniej formy fizycznej jest to, że nowe jądra w komórkach mięśniowych nie znikają, a przechodzą w stan spoczynku na czas braku aktywności.

Dowody? Tak, testowano.

Nasi przyjaciele z Ameryki przeprowadzili ekepryment. Poprosili grupę kobiet  o wykonywanie treningu siłowego dwa razy w tygodniu przez pięć miesięcy, a następnie wysłano szanowne Panie, ośmiomiesięczny wakacje od jakichkolwiek ćwiczeń. Po 8 miesiącach grupa testowa wróciła do treningu. Dołączyła do nich grupa kontrolna, totalne świeżynki. Efekt...grupa testowa szybciej zaczęła osiągać założnia treningowe, niż grupa kontrolna.

TIPS&TRICKS

Pamiętajmy, że porgrmamy robione są pod konkretne wyniki, al ejesłi robisz to just for fun i planownaie nie jest Twoja mocna stroną

-co 2 tygodnie mieszaj: więcej obciażenia, więcej powtórzeń, mniej odpoczynku, super serie, serie łącznone...wyobraznia jest granicą Twoja lub trenera

-co 3-4 tygodnie daj się ponieść, dodaj coś do swojego aresenału lub zamień.. nowe bodźce

- forma na lata, minimum 9 miesięcy pracy.

HAVE FUN:]

Chcesz dobrać idealną dietę?

Tagi

trening

Ostatnie wspisy z kategorii Blog

GROUND FORCE METHOD jak narazie lvl.1 ;)
GROUND FORCE METHOD jak narazie lvl.1 ;)

Ostatnie dwa weekendy spędziliśmy na wdrażaniu się w...

Maski treningowe. Działa, nie działa, jeśli nawet to jak?
Maski treningowe. Działa, nie działa, jeśli nawet to jak?

Trening w warunkach hipoksji, innymi słowy – n...

Jak działamy?

Jak działamy?

Jak działamy?

1. Konsultacje

Konsultacje z trenerem i fizjoterapeutą. Razem ustalamy cel i środki, jakimi go osiągniemy.

2. Plan

Tworzymy dla Ciebie indywidualnie dobrany plan treningowy oraz żywieniowy.

3. Trening

Rozpoczynasz trening według wcześniejszych, dokładnie rozpisanych ustaleń.

4. Kontrola

Na każdym etapie kontrolujemy Twoje postępy, byś mógł osiągnąć jak najlepsze rezultaty

Dlaczego my?

Doświadczony zespół

Doświadczony zespół

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu uzupełniamy się wiedzą. Nasze wcześniejsze doświadczenia zawodowe sprawiły, że wypracowaliśmy optymalną ścieżkę pracy z Klientami. Trener personalny, dietetyk, rehabilitant - cały zespół do Twojej dyspozycji!

zobacz nasz zespół
Kompleksowa obsługa

Kompleksowa obsługa

Charakteryzuje nas holistyczne podejście do każdego zagadnienia by wykorzystać maksimum możliwości. Dzięki wdrożeniu szerokiej wiedzy, technik treningowych i narzędzi pracy z wielu różnych dziedzin możemy kompleksowo zadbać o realizację Twoich celów treningowych.

sprawdź co zyskasz
Gwarantowany efekt

Gwarantowany efekt

Zadbamy o to, by nasza wspólna praca oraz zaangażowanie zaowocowały efektami, które przewyższą Twoje początkowe oczekiwania. Zrealizujemy cele w sposób efektywny, ale przede wszystkim bezpieczny dla Twojego organizmu. 

zobacz opinie naszych klientów